Dersim’de festivalin ilk gününde coşkulu konserleri binlerce kişi izledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binlerce insanın katıldığı Munzur Festivali’nin ilk gününde düzenlenen konserlerde, valiliğin yasağı kınandı, doğa katliamlarına dikkat çekildi.

Dêrsim’de “Madencilik Yağmasına Karşı Doğayı ve Yaşamı Savunuyoruz” şiarıyla yapılan 21’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin ilk günü binlerce kişinin katıldığı konserlerle gerçekleştirildi. Seyid Rıza Meydanı’nda kurulan sahnede Ulaş Deli, Musa Baki, Erdal Erzincan, Mengene, Metin-Kemal Kahraman kardeşler, Hakely Feat, Ensenble Cubafonica sahne aldı.
‘YASAKLAMALARI KINIYORUZ’
Binlerce kişinin izleyici olarak katıldığı sahnede seslendirilen şarkılarla insanlar muziğin tadını çıkardı. Konserde sahne alan sanatçılar, doğanın korunmasının önemine işaret etti. Burada konuşan Dersim Dernekleri Federastonu (DEDEF) Başkanı Özkan Tacer, 1990’lı yıllarda festivalin ilk yıl yasaklandığını belirterek, yasaklamanın sürdüğünü söyledi. Festivalin gıda ambargoların, köylerin boşaltıldığı döneme denk geldiğini belirten Tacer, “Bizim buranın kültürüne, doğasına, inancına dokunulması için bu festivalin ismi Munzur oldu. Munzur festivalini uzun zamandır pandemiler gibi gerekçelerle yasakladılar. İnsanları köylerine geri dönmelerini istemediler. Bunlara karşı mücadelemizi yürüttük. Grup Yorum, Grup İstan Ateşi belki aramızda değiller ama  söylenecek olan parçalarla onları yaşatacağız. Festivali Dersim’in ruhuna uygun yapacağımızı buradan ilan ediyoruz. Burada Kürtler, Türkler, Aleviler ve Ermeni kardeşlerimiz yüzyıllardır beraber yaşarken, kardeşlerimizin halk oyunları bile yasaklanmıştır. Biz yasakçı kültürü reddediyoruz, yasaklamaları kınıyoruz” diye konuştu.
‘MADENLER İNSANLIĞI KİRLETİYOR’
Her kentin festivallerinin neşe içinde geçtiğini belirten Tacer, “Yaşadığımız zulme direndiğimiz için engellenmeye çalışıyoruz. 20 yıl önce belki yaşadığımız sorunların bir kısmı aşılmıştır ama önümüzde onlarca sorun var. Bunlardan birincisi Dersim Katliamı’nda katledilen Seyid Rıza ve arkadaşlarının yerlerinin belirtilmesidir. Baraj projeleri sorunu var” diye konuştu. Akbelen direnişini selamlayan Tacer, Dersim’in ormanlarının kesildİğini söyledi. Qisle, Xozat ilçelerinde korkunç bir ağaç katliamının yaşandığını belirten Tacer, “Bu ağaçlar geleceğimizdir. Munzur festivali bu doğa talanına karşı durmaktır. Burada halkın iradesi ortadayken, tepkisi ortadayken halen ormanlar, ağaçlar kesiliyor. Madencilik yine burada büyük bir katliamdır. Çernobil katliamından belki daha fazla zarardır. Madenlerle Fırat’ı, Dicle’yi, Munzur’u, insanlığı kirletiyorlar” diye konuştu.
MÜCADELE VURGUSU 
Dersim gençlerine iş imkanı yaratılmadığı için yaşanan göçe de değinen Tacer, “Politik ve siyasi sorunlar var. Onun için burada insanlar göçe gidiyor. Bizi inciten, canımızı yakan, çocuklarımızı kendi topraklarından istemediği halde kopmasıdır” ifadelerinde bulundu. Tacer son olarak bunlara karşı mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
PERTEK’TE BİNLER ALANDA
Yine festival kapsamında Dersim’in Pertek İlçesinde de konser verildi. Buradaki konserde Diyap Ağa, Özlem Biter, Hasan Ali, Grup Vardiya, Cem Erdost İleri, Mikail Aslan, Tara Mamedova, Cevdet Bağca ve Baba Zula sahne aldı. Onbinlerin katıldığı festivalde yurttaşlar söylenen şarkılara eşlik etti. Konserde doğa talanına dikkat çekildi.  Konserde konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, valiliğin yasakçı zihniyetini kınadı. Diyanetin söylemlerine de atıfta bulunan Kordu, yaşanan baskı ve engellemelere karşı mücadele edeceklerini söyledi.
OVACIK’TA DA KONSER
Ovacık’ta yapılan konserde ise Murat Akar, Serhat Şamdereli, Venge Ma Korusu, Vedat Gündoğdu, Şirin Demirtaş, Ali Haydar Güçlü, Jara Çimen,Harun Gümüş ve Zeyneo Bakşi Karataş sahne aldı. Birçok dilde şarkıların söylendiği konsere binler katıldı.

Dersim’de festivalin ilk gününde coşkulu konserleri binlerce kişi izledi
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA