DEM Parti’nin Dersim kadın eşbaşkan adayı seçildi, erkek aday için yarın yeniden sandık kurulacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nde (DEM Parti) 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler için Dersim merkez belediye eş başkanlık adaylığı ön seçimi yapıldı.

Grand Şaroğlu Otel’in konferans salonunda başlayan ön seçim ve aday adayı tanıtımına birçok partili, STK temsilcileri ve yurttaşlar yoğun bir katılım gösterdi. Ön seçim sürecinde öncelikle aday adayları alfabetik sırayla kendilerini ve projelerini tanıtan konuşmalar yaptılar. Aday adaylarının konuşmalarının ardından delegeler oy kullanma işlemine başladılar.

ÖN SEÇİMDE 9 ADAY YARIŞTI

Yapılan ön seçimde Dersim merkez belediye eş başkanlık adaylığı için 3’ü kadın olmak üzere 9 kişi yarıştı. Aday adaylarının isimleri şöyle: Birsen Orhan, Nuray Atmaca, Makbule Tulga, Cevdet Konak, Alaaddin Erdoğan, Uğur Beycan, Murat Polat, Ferhat Yıldız ve İbrahim Aşkın

Yapılan konuşmalarda aday adayları Dersim halkının istediği hizmet, kültür, inanç ve sosyal odaklı bir belediyecilik anlayışını getireceklerini vurguladılar. Öte yandan aday adayı Cevdet Konak, Fatih Maçoğlu’nun hizmetten uzak, popülizm ve reklam odaklı yaptığı belediye anlayışından hesap soracağını vurguladı.

ERKEK ADAY SEÇİMİ İKİNCİ TURA KALDI

Oy kullanma işleminin bitiminden sonra, sayıma geçildi. Açıklanan sonuçlar şu şekilde oldu:

Kadın aday adayları için 469 delege oy kullandı. 6 oyun geçersiz sayıldığı seçimde Birsen Orhan 286, Makbule Tulga 55 ve Nuray Atmaca 122 oy aldı. Birsen Orhan Yüzde 50’den fazla oy alarak DEM Parti’nin Dersim Belediye Eşbaşkan adayı oldu.

Erkek aday adayları için 469 delege oy kullandı. 9 oyun geçersiz sayıldığı seçimde Cevdet Konak 122, Uğur Beycan 102, Alaaddin Erdoğan 91, İbrahim Aşkın 90, Murat Polat 47 ve Ferhat Yıldız 8 oy aldılar. Hiç bir aday yüzde 50’den fazla oy alamadığı için seçim ikinci tura kaldı. Erkek belediye başkan adaylığı için en çok iki oyu alan Cevdet Konak ile Uğur Beycan arasında yarın ikinci tur oylaması yapılacak.

DEM Parti’nin Dersim kadın eşbaşkan adayı seçildi, erkek aday için yarın yeniden sandık kurulacak
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA