21. Munzur Festivali görkemli bir açılışla başladı… Kordu: Yasakçı zihniyetle huzur ortamı sağlanmaz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’de 1990’lı yıllardan bu yana köy yakmalar, boşaltmalar, baskılar ve Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarına karşı başlatılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 21’incisi “Madencilik Yağmasına Karşı Doğayı ve Yaşamı Savunuyoruz” şiarıyla Seyit Rıza Meydanı’nda başladı. Dört gün sürecek olan festivale, Alevi kurumları, kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile halktan çok sayıda kişi katıldı.

“MÜCADELE SONUCUNDA BURALARA GELDİK”

Açılış konuşmasını yapan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “25 yıldır 21’incisini düzenledikleri festivallerin çeşitli antidemokratik uygulamalar nedeniyle 4 tanesini yapamadıklarını söyledi. Müzik gruplarının engellenmesini kabul etmiyoruz. 21 yıl boyunca mücadele sonucuyla buralara geldik. Tek yapmak istediğimiz bu festivali dik durarak yapmak. Bu festivalin ruhuna uygun yapmaktır” dedi.

“FESTİVAL YASAKLARI DELE DELE BUGÜNLERE GELDİ”

Festivalin yıllardır kendini biriktire biriktire, yasakları dele dele bu süreçlere geldiğini söyleyen Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu da, “Bu yasakçı zihniyetleri delerek bugünlere geldik. Onun için bu yasakçı zihniyeti bundan sonra kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Buradan Valiliğe sesleniyorum. 15 gün boyunca burada yasak ilan ettiniz. Bunu sık yapıyorsunuz. Yasakçı zihniyetle güven ve huzur ortamı sağlanamaz. Bunu kınadığımızı, antidemokratik uygulamaların tekçi anlayışın devamı olduğunu belirtmek istiyorum. Bununla ilgili mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

21. Munzur Festivali görkemli bir açılışla başladı… Kordu: Yasakçı zihniyetle huzur ortamı sağlanmaz
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA