Dersim’de deprem sonrası hasar tespit çalışmaları sürüyor

featured
6 ŞUBAT 2023 TARİHİNDE KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ MEYDANA GELEN DEPREMLERDEN ETKİLENEN TUNCELİ’DE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR. 3 İLÇEDE ÇALIŞMALARIN TAMAMLANDIĞI BELİRTİLİRKEN, İL MERKEZİ VE KALAN İLÇELERDEKİ TESPİT ÇALIŞMALARININ DA KISA SÜREDE SONUÇLANDIRILACAĞI KAYDEDİLDİ. (ERCAN TOPAÇ/TUNCELİ-İHA)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Dersim’de hasar tespit çalışmaları devam ediyor. 3 ilçede çalışmaların tamamlandığı belirtilirken, il merkezi ve kalan ilçelerdeki tespit çalışmalarının da kısa sürede sonuçlandırılacağı kaydedildi.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Dersim, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” olarak ilan edilmişti. İlanın ardından evleri ve ahırları hasar gören vatandaşlar, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile kaymakamlıklara başvuruda bulunmuştu. 3 bin 615 başvurunun olduğu Dersim’de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesinde mimar, inşaat mühendisi ve inşaat teknikerlerinden oluşan 6 hasar tespit ekibi oluşturularak çalışmalara başlandı. Bu çerçevede Ovacık, Hozat ve Çemişgezek ilçelerinde hasar tespit çalışmaları tamamlanırken, kentin kalan bölümündeki tespit çalışmalarının kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

Hasar tespit süreci sonunda yapılar, ’Hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve acil yıkılacak’ olarak sınıflandırılarak, ağır hasarlı olan yapıların yıkım ve enkaz kaldırma süreci, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, yeni yapılaşma ile ilgili ’Hak sahipliği’ süreci ise İl Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) tarafından gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: İHA

Dersim’de deprem sonrası hasar tespit çalışmaları sürüyor
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA