Dersim Katliamı’nın 86’ncı yıldönümü: Katledilenler, katliam yerlerinden Çır Deresinde anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim Tertelesi’nin 86’ncı yılında, katliamın yapıldığı yerlerden biri olan Nazımiye’nin Yeresk (Dallıbahçe) köyünde Çır Deresi’nde anma yapıldı. Köylerinde 71 kişinin katledildiğini söyleyen katliam tanığı Turan Gül, “Küçük çocukları dahi okullardan alıp katlettiler. Katledilenlerin içinde olan bir anne yüzüstü düştüğü ve bebeği nefes alamadığı için öldü” dedi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Dersim Tertelesi’nin 86’ncı yılında katliamın yapıldığı yerlerden biri olan Nazımiye’nin Yeresk (Dallıbahçe) köyünde Çır Deresi’nde anma gerçekleştirildi.

Anmaya, Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili adayı Ayten Kordu, Yeşil Sol Parti il ve ilçe örgütleri temsilcileri, eski Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Emek ve Özgürlük İttifakı Bileşenleri, DAD Eş Genel Başkanları Kadriye Doğan ile Musa Kulu, PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe ve çok sayıda Alevi kurumu temsilcisi katıldı.

Anmada çerağlar uyandırıldıktan sonra dönemin tanıkları yaşanılanları anlattı.

“KÜÇÜK ÇOCUKLARI BİLE OKULDAN ALIP KATLETTİLER”

Köylerinde 71 kişinin katledildiğini söyleyen katliam tanığı Turan Gül, “6’sını Kıl Köyü’ne götürdüler. Hüseyin Çavuş vardı, O’nun evinin aşağısında diğer hepsini öldürdüler. Çok feryat ettiler. O kadar çok çığlık geldi ki katliamın makinelerle yapılması istendi. Rivayete göre Akdoğan’a telgraf çekildi ‘süngüleri bırakın makineli tüfeklere’ geçin denildi. Küçük çocukları dahi okullardan alıp katlettiler. Katledilenlerin içinde olan bir anne yüzüstü düştüğü ve bebeği nefes alamadığı için öldü. Yetkililere bunun soykırım olduğunu söyledim ama kabul etmediler” diye belirtti.

“AİLEMDEN 11 KİŞİ KATLEDİLDİ”

Sonrasında söz alan Raime Kızılkan ise, “Kara gün diye adlandırdığımız bugün de geldiğiniz için teşekkür ederim. Katliamda benim ailemden 11 kişi katledildi, birçoğu da sürgün edildi. Bu katliamcı zihniyet halen de devam ediyor. 38 içimizde bir yaradır” diye belirtti.

“İNSANLAR ÇOK EZİYET ÇEKTİ”

‘Aslan, Kılıç, Yıldız ve Yıldırım ailelerini toplayıp gece saatlerinde Çır Deresi’ne götürüp süngüyle katlettiler’ diyen Hıdır Baran da, “15 defa süngü darbesi alan bir kadın, cesetlerin altından çıkıp 3 gün yaprak yiyerek hayatta kalıyor. İnsanlarımız o dönemde çok eziyet çekti.

Konuşmaların ardından katledilenlerin anısına suya karanfil bırakıldı. Dersimli müzisyen Raber Diler tarafından, katliamı anlatan bir ağıt okundu.

Dersim Katliamı’nın 86’ncı yıldönümü: Katledilenler, katliam yerlerinden Çır Deresinde anıldı
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA