Düzgün Baba’da birlik cemi: Alevi yoluna eğri girmez, bu yol doğru gidenlerin yoludur

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzgün Baba Ziyaretgahında Birlik Cemi yürütüldü. Cem erkanı öncesi depremde yaşamını kaybedenler için gülbeng okunup çerağlar uyandırıldı.

Birlik Cem’i öncesinde Sosyal Antropolog Hasan Harmancı ve Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan deprem bölgesindeki izlenimlerine dair konuşma yaptı.

Cem erkanını Şıx Çoban Ocağı piri İbrahim Kete, Kureyşan Ocağı evladı Kazım Açıktepe ve Ağuçan Ocağı piri Ahmet Karabulut yürüttü.

Deprem bölgesinde devletin Alevi ve Kürt toplumuna uyguladığı ayrımcı politikaların devam ettiğini vurgulayan Sosyal Antropolog Hasan Harmancı, ”

“ALEVİ KURUMLARI İLK ANDA DEPREM BÖLGESİNDEYDİ”

Alevi örgütlülüğü birbirimizle dayanışmak için mücadele ettiğimiz, herkesin hızla hareket ettiği bir zamanda elinden geldiğince deprem bölgesindeki yardıma ihtiyaç duyulan her noktaya devletin ulaşamayacağı kadar hızlı bir şekilde deprem bölgesinde yer aldılar” diye belirtti.

Deprem bölgesine iki defa gittiğini belirten DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, “Devlet insanları ölüme terk edip, ne kadar ölürse o kadar kardır diye hareket etti. ‘Sesimi duyan var mı’ ve ‘Devlet yok’ sözleri tarihe yaşanan depremin kaydı olarak geçecektir. Alevi kurumları ve cemevleri ilk andan itibaren kapılarını depremzedelere açtılar ve her türlü dayanışma örneğini gösterdiler” diye ifade etti.

“BİZLER BİR COĞRAFYAYA SIĞMAYIZ”

Alevi inancını kendi kişisel çıkarlarına alet edenlerin kendilerinden olmadığını belirten Şıx Çoban Ocağı pirlerinden İbrahim Kete, “En zor dönemde toplumu birleştirmeyenler isimleri Alevi de olsa dede de olsa eğer ahlaki bir duruma sahip değilse o kişi yol düşkünüdür. Alevi yoluna eğri girmez bu yol doğru gidenlerin yoludur. Bugün Alevilerin varlıkları yok edilmek isteniyor, pirinden, mürşidinden, rehberinden, musahibinden uzaklaşılmış bir Alevilik yaratılmaya çalışılıyor. Her geçen gün yaşam hakkımız ihlal ediliyor. Asla zalimin sofrasına oturmadıklarını ve en zor dönemde güvercin donunda gelerek barışı savunduk, bizler bir coğrafyaya sığmayız ama birileri de bizim inancımızı tanımlayamaz” dedi.

“İNANCIMIZ YOK EDİLİYOR”

Ağuçan Ocağı Piri Ahmet Karabulut ise, “Biz hakkı ve hakikati gönülde bilip, hak nurunu cemalde gören ve cemali kendimizde kıble eden toplum bugün elini açıp dua eder duruma geldi. İnancımız yok ediliyor, inancımız cemevinin içerisine sığdırılmaya çalışılıyor ama biz Alevilik yaşamın inancıdır diyoruz. Yaşamında olmayan senin inancında yoktur, Alevilik bu inancı yaşamın yapmaktır. Ama bugün darı ve didarı unuttuk cemi tek başına ibadet yaptık” diye konuştu.

Kaynak: Pirha

Düzgün Baba’da birlik cemi: Alevi yoluna eğri girmez, bu yol doğru gidenlerin yoludur
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA