Dersim’den Van’a destek: Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim’de DEM İstanbul milletvekili Cengiz Çiçek, DEM Dersim milletvekili Ayten Kordu ve Dersin Belediyesi eş başkanları Cevdet Konak ile Birsen Orhan’ında aralarında bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Meydanda ki açıklamaya birçok vatandaş destek verdi. Açıklamadan sık sık ‘faşizme karşı omuz omuza ve direne direne kazanacağız’ sloganları atıldı.

‘Van halkının iradesi gasp edilemez’ pankartının açıldığı açıklamayı katılımcılar adına DEM Dersim İl Başkanı Özcan Gürtaş okudu.

‘HALKIN İRADESİNİ GASP ETMEK İSTEYENLERİ UYARIYORUZ’ 

Gürtaş, irade gaspına tepki göstererek, “ Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz. Bu kararlardan şunu anlıyoruz; eğer Kürt Halkı kendi iradesini ortaya koyarsa ,hükümet ve devlet kurumları da kendi hukuklarını da  hiçe sayarak hukuk dışı kararlar ile kayyumdan alınan halk iradesini kirli oyunlarla tekrar kayyum siyasetine devretme çabasıdır. Demokrasiden anladığınız sadece siz kazandığınızda demokrasi siz kaybedince hukuk dışı oyunlar ile irade gaspı ise bu demokrasi oyununu oynamaktan vazgeçin seçim yapmayın ömür boyu iktidar olun. Ortaya konulan durumun özeti budur. Abdullah Zeydan açık ara farkla seçimi kazanmış Van Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Bu gerçeği değiştirmelerine izin vermeyeceğiz. Nasıl ki halkımız sandıkta iradesine sahip çıkmış ve kayyumları göndermişse şimdi de bu iradenin arkasında durup, kazanılan hakkından vazgeçmeyecektir. Demokrasiden, barıştan, özgürlükten yana olan herkesi Van halkının iradesinin yanında durmaya çağırıyoruz. Ülkenin genelinde kaybeden AKP’nin seçimle kazanamadığını zorbalıkla almasına izin vermeyelim. Çünkü Van’da yapılan bu hukuk dışı uygulamayı her yerde yapamaya çalışacaklardır. Ama şunu unutmayın Kürt Halkı dün olduğu gibi bugün de, yarın da sizin kirli siyasetiniz önünde diz çökmeyecektir. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz” dedi.

“HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEKSİNİZ”

Kürt halkının kayyumlara boyun eğmediğini belirten DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, “Nerede olursak olalım, gasp eden AKP faşizmine karşı her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz.  Abdullah Zeydan Van, Kürt ve Türk halkının onurudur. Bu kayyumcu anlayışa, halkın iradesini yok sayan anlayışa, irademizi gasp etmeye çalışan iktidara sesleniyoruz, ‘Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Herkesi, halkın iradesini gasp eden bu iktidara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu iktidarın faşizmine karşı sesimizi yükselteceğiz. Her alanda mücadelemizi yükselteceğiz. Halkın iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz, irademizin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

AKP iktidarının kaybettiği her yere kayyum atama tehlikesinin olduğunu ifade eden EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, “Meclisteki bütün muhalefet partilerinin kayyum anlayışına tepki göstermek zorundadır” diye konuştu.

Dersim’den Van’a destek: Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır
Giriş Yap

Dersim Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
BEDA